Blåbärscupen 2014

Screenshot_2014-08-19-11-58-02

Resultat

Resultaten från varje deltävling och preliminära placeringar efter avklarade deltävlingar kommer skrivas ut efter varje deltävling.
 

Small

Ekipage/placering

Del 1

Del 2

Del 3

Del 4

Del 5

   Resultat

1. Birgitta Larsson - Wiz

0 fel, tid 20.90

5 fel, tid 27.06

0 fel, tid 33.97

0 fel, tid 25.87

 

0 fel, tid 73.83

2. Victoria Salomonsson - Ronja

10 fel, tid 40.06

0 fel, tid 31.84

5 fel, tid 62.19

0 fel, tid 45.69

 

5 fel, tid 117.59

3. Matilda Axelsson - Ludde

5 fel, tid 37.47

0 fel, tid 32.30

10 fel, tid 61.15

-

 

15 fel, tid 130.92

4. Jasmine Gustafsson - Bamse

10 fel, tid 49,78

10 fel, tid 47,50

Disk - 50 fel

 10 fel, tid 66.47

 

30 fel, tid 163.75

5. Nathalie Cronberg - Ceasar

Disk – 50 fel

Disk - 50 fel

 -

0 fel, tid 32.12

 

100 fel, tid 32.12

6. Timmy Lindgren - Ceasar

5 fel, tid 36,50

Disk - 50 fel

 -

Disk – 50 fel

 

105 fel, tid 36.50

7. Maja Nilsson - Tessie

 -

Disk - 50 fel

 -

 -

 

150 fel, tid -

7. Agneta Göransson - Soya

 -

 -

 -

 Disk - 50 fel

 

150 fel, tid -

 

 

Medium

Ekipage/Placering

Del 1

Del 2

Del 3

Del 4

Del 5

Resultat

1. Ronja Gillberg - Sacco

0 fel, tid 22.31

25 fel, tid 46,12

20 fel, tid 52.72

0 fel, tid 44.72 

 

20 fel, tid 113.15

2. Martin Holmberg - Mimi

-

0 fel, tid 35,37

15 fel, tid 70.43

Disk – 50 fel 

 

65 fel, tid 105.8

3. Helena Andersson - Emil

-

-

-

5 fel, tid 46.65

 

 105 fel, tid 46.65

 

 

Large

Ekipage/Placering

Del 1

Del 2

Del 3

Del 4

Del 5

Resultat

1. Wilma Petersson - James

5 fel, tid 29.16

0 fel, tid 36,12

0 fel, tid 45.96

0 fel, tid 32.75 

 

0 fel, tid 98.03

2. Erika Rolfsson – Lilla My

 -

Disk - 50 fel

-

0 fel, tid 32.44

 

100 fel, tid 32.44

3. Alice Nidle - Medea

-

Disk - 50 fel

Disk – 50 fel

 - 

 

150 fel, tid -

3. Wilma Petersson - Enzo

Disk - 50 fel

 -

 -

 -

 

150 fel, tid -

Lotteri

Vi har fått den stora äran att bli sponsrade av Eva Eckers på www.eckershund.se med tre ljuvliga halsband och det är  klart att ni medlemmar i Halmstad Hundungdom ska ha en liten förmån i denna cup,
därför lottar vi ut ett halsband i storlekarna Small, Medium och Large bland er medlemmar!

Varje deltävling du deltar i ger en lott.
Dvs 2 deltävlingar = 2 lotter, 4 deltävlingar = 4 lotter osv.
För förare som deltar med fler än en hund gäller fortfarande 1 deltävling = 1 lott.
Lotterna kan inte delas upp på olika halsband utan alla era lotter kommer läggas på ett och samma halsband.

Glöm inte att ange vilket halsband ni vill lägga era lotter på när ni anmäler er första gången.

 

10534328_10202686104608950_1709347386_n

Small ca 25-35cm

10529663_10202686104728953_572345856_n

Medium ca 35-45cm

10533353_10202686104688952_920251862_n

Large ca 45-55cm

Måtten anger minsta samt största storleken på halsbanden, alla mått är cirka mått.

Domarlista

Domarlista

Deltävling 1 14Sep: Erika Rolfsson
Deltävling 2 28Sep: Melanie Nilsson
Deltävling 3 19Okt: Ola Bergh
Deltävling 4 2Nov: Gunilla Blomqvist
Deltävling 5 FINAL 16Nov: Barbro Johansson